Sözlerimiz ve duâlarımız

Realiter1 rumuzlu okuyucumuz: “Çoğumuzun dilinde ‘Hay Allah cezanı vermesin’ veya ‘Hay Allah iyiliğini versin’ gibi aslında Allah’ın isimlerini zikirden ibaret sözler dolaşır. Nitekim ‘Hay’ Allah’ın 99 isminden bir tanesidir. Böyle bir durumda Allah’ın iki ismini birden kullanıyoruz. Peki, kızdığımız zaman hâşâ ‘Hay ben senin gibi’ diyerek küfür de ediyoruz. Burada ne denmek isteniyor? Bu sözle günahkâr mı oluyoruz? İzah eder misiniz?”

 

“Hay” Allah’ın doksan dokuz isminden bir ism-i şeriftir. Bilinçli ya da bilinçsiz, dilimizde dolaşan “Hay Allah cezanı vermesin’ veya ‘Hay Allah iyiliğini versin’ gibi cümlelerde Hay ism-i şerifi isabetli düşmüş. Fakat “hay” sözcüğünü bazen bir dil galatı olarak da anlamsız yerlerde kullanıyoruz. Bunlardan birisi de halk dilinde gezen ‘Hay ben senin gibi’ cümleciklerde kullanılan galat sözcüktür.

Burada da bilinç dışı bir kullanım söz konusudur. Kasıtlı olmayınca günahtan söz edilmez; fakat en azından hoş olmayan bir sözcüktür. Müslümana kullanmamak yakışır.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Kalp namazda, hayâl gezide

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir