Namaz hakkında

Gültekin Örenç: “Sitenizde ‘Sabah namazı hariç, diğer namazları kılarken bir sonraki vakit girse o namaz edâ olarak sahihtir’ demişsiniz. Herhangi bir vakitte meselâ öğle namazının farzını kılarken ezan okunursa kılmaya devam mı etmeli ve edersek sahih olur mu? Eğer sahihse sadece farz da iken mi ezan okunursa sahih olur? Sünneti kılarken okunsa ve peşinden farzı kılabilir miyiz? Vakit girmiş mi olur?”

Öğle namazının farzını kılmak için iftitah tekbiri aldıktan ve namaza başladıktan hemen sonra “biz öğle namazında iken—ikindi ezanı okunsa, öğle namazını tamamlayacağız. Bu namaz geciktirme kerâheti saklı kalmak üzere—edâ olarak inşallah sahihtir.

Ancak biz öğlenin ilk sünnetini kılarken, henüz farzına başlamadan ikindi ezanı okunsa, bu durumda öğle namazı kazaya düşmüş olur. İlk sünnetin ardından öğle namazının farzını kaza olarak kılarız.

Namazı bu kadar geciktirenler önce farza başlarlarsa namazı eda olarak kılma fırsatını yakalamış olurlar. Hemen ardından,—eğer diğer namazın vakti daha girmemişse,—sünneti de kılabilirler.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Cemaatle namazda bazı hususlar

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir