Mide rahatsızlığı ile oruca niyet

İzmir’den Gülden Erenler: “Mide rahatsızlığım var; kusup orucumu bozmaktan korkuyorum. Bu nedenle öğleye kadar niyetimi geciktiriyorum; eğer kusmazsam ve kusmayacağımdan emin olursam niyet ediyorum. Bunda bir sakınca var mı?”

Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Allah size ve tüm hastalara, rahatsızlara şifalar versin.

Öte yandan, hasta olanlar için Cenâb-ı Allah oruçta kolaylık sağlıyor, hastaların oruç tutmamalarına izin veriyor. Bunu da hatırlatayım. Cenâb-ı Hak şöyle buyuruyor: “Sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister; zorluk istemez.”1

Eğer kendinizi dinleyerek oruç tutmaya karar vermişseniz, bunda da bir sakınca yok. İnşâallah makbule geçer. Kaba veya geç kuşluğa kadar niyetinizi geciktirip,—bu süre zarfında oruç bozucu bir duruma meydan vermemek şartıyla—, oruç tutabileceğinize kanaat edince oruca niyet etmenizde bir sakınca yoktur. Fakat geç kuşluğu geçmemek, öğleye vardırmamak lâzım.

Şunu bilmenizde yarar var: Oruç niyetle başlar. Niyetin ise en faziletli zamanı sahur zamanıdır. Sahur zamanı bu niyeti gösterip kararlıkla orucunuza başlayın; korkmayın. İbadete başlamış olursunuz. Ağız dolusu kusmazsanız orucunuz bozulmaz.

Eğer bahsettiğiniz gibi ağız dolusu kusarsanız, bu da kefareti değil kazayı gerekir. Bunun için de niyeti geciktirmenize gerek yoktur.

Allah kabul etsin.

Dipnotlar:
1- Bakara Suresi: 184, 185

OKU:   Oruç borcu

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir