Vesvese hakkında

Gültekin Örenç: “Önceden gusül abdestine niyet ederken vesvese yapıp niyetimi onlarca kez tekrar ediyordum (acaba niyet edebildim mi edemedim mi diye) şimdi gusül abdestinde niyetin çok önemli olmadığını okudum, vesvese yapmıyorum. Şimdi o vesvese namazda niyete geçti. Kurtulmak için ne yapmam gerekiyor? Kurtulmak için estağfirullah azim diyorum. 3 x 3 kez. Bir faydası oluyor gibi, uygun mudur? Bir diğer husus; bazı insanlar namaza başlamadan önce estağfirullah ile başlayan bir şeyler söylüyorlar. Tam olarak ne diyorlar? Peygamber Efendimiz (asm) namaz sonrasında ‘estağfirullah azim’ dermiş bununla bir ilgisi var mı?”

 

Estağfirullah el-Azîm demek güzeldir. Fakat İslâm’da niyet, vesvese edilecek bir şey değildir. Çünkü niyet protokole tören sunma mantığı ile yapılan bir davranış değildir. Niyet, kalpteki kararlılıktan ibarettir. Dil ile söylemeye gerek de yoktur.

Meselâ, siz bir öğle vaktinde abdestinizi almışsınız, seccadenizi sermişsiniz, öğle namazını kılmak üzere seccadeye durmuşsunuz ve öğle namazının sünnetini kılmayı kalbinizden geçirmişsiniz. İşte niyet tam da bundan ibarettir. Artık—bu kararlılık kalbinizde olmak şartıyla—“niyet ettim” gibi cümlelerle oyalanmadan, ya da “Kıblem Kâbe, Kitabım Kur’ân, Dinim İslâm, Nebim Muhammed, Durdum Divana, Uydum Kur’ân-ı Azimüşşana, Niyet ettim Allah rızası için öğle namazının sünnetini kılmaya” gibi iman ve teslim cümleleri sarf etmeden, doğrudan “Allahü ekber” deyip namaza başlayabilirsiniz. Çünkü siz niyetinizi kalbinizdeki kararlılıkla, kalbinizdeki öğle namazının sünnetini kılma iradesiyle yaptınız. Bu cümlelerdeki iman ve teslim kalbte var ise eğer, bu yeter! Bunu namaza başlarken dilimizle bir kez daha ikrar etmenin namazla bir ilgisi yoktur.

OKU:   Gusül abdestinin hikmetleri

Bu sebeple; vesvese yapmadan uygulayabileceğimiz en kolay farz, niyettir. Bunu da vesvese ile çile haline getirmemek lâzımdır. Unutmamalı ki, niyet için esas olan kalbtir, dil değildir. Çünkü niyet yeri, dil değil, kalbtir.

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir