Rabbim! Bana katından temiz bir nesil bağışla

Saniye Orhan: “Hz. Zekeriya Aleyhisselâmın çocuk istediği duânın Arapça metnini yazarsanız duâcı olurum. Allah razı olsun.”

 

Hazret-i Zekeriya Aleyhisselâmın ilerlemiş yaşına rağmen çocuk istediği ve Cenâb-ı Hakkın da bu isteği kabul ettiği Kur’ân’da muhtelif âyetlerde bildirilir. Bu âyetlerin duâ kısımlarıyla bunların meallerini kısaca verelim:

1- Âl-i İmran Sûresi: 38. âyetin dua kısmı şöyledir: “Rabbi heblî minledünke zürriyeten tayyibeten. İnneke semîü’d-duâ.” (Zekeriya, Rabbine şöyle duâ etti: ‘Rabbim! Bana katından temiz bir nesil bağışla. Şüphesiz sen duayı hakkıyla işitensin.) “Bu âyet bu şekilde duâ olarak okunabilir.)

2- Enbiya Sûresi: 89. âyetin dua kısmı şöyledir: “Rabbi lâ tezernî ferden ve ente hayru’l-vârisîn.” (Zekeriya Rabbine şöyle niyaz etmişti: Rabbim ‘Beni evlatsız tek başıma bırakma. Sen varislerin en hayırlısısın. Baki kalan ve her şeyin hakiki sahibi Sensin.’ (âyetin devam eden meâli:) Biz de onun duasını kabul edip ona Yahya’yı ihsan ettik. Ve yaşlı hanımını da onun için çocuk doğurabilecek hale getirdik.”1

Hazret-i Zekeriya Aleyhisselâmın yaptığı bu duanın kabul edildiği, âyetlerin devamında bildirilir. Bu metinler bu gün de duâ olarak okunabilir ve Cenab-ı Allah’a çocuk isteğimizle ilgili arzumuz bu duâların diliyle arz edilebilir. Allah kabul eylesin. Âmin.

Dipnotlar:
1- Enbiya Sûresi: 89, 90.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Allah yardımını esirgemez

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir