Küçük Serra’nın büyük soruları

Balıkesir’den büyük ruhlu küçük Serra: “Anneannemi kaybettik; öldü, cennete gitti dediler. Cennet neresidir?Anneannem cennete otobüsle mi gitti? Anneannemi çok seviyordum. Onunla oynamak istiyorum. Biz de onun yanına gidecek miyiz? Anne sen Allah’tan korkuyor musun? Ben de korkmalı mıyım? Oysa ben Allah’ı seviyorum. Allah neye benziyor? Ben Allah’ı görmek istiyorum. Ne yapabilirim?”

Öncelikle anneannenize Allah’tan rahmet diliyorum. Size de sabr-ı cemil niyaz ediyorum. Siz de anneannenize Allah’tan rahmet dilerseniz, sabrederseniz ve anneanneniz gibi ibadet yaparsanız inşallah Cennete gidersiniz ve Cennetin bağ ve bahçelerinde, dağ ve derelerinde, ırmak ve göllerinde anneannenizle dilediğiniz gibi oynarsınız.

CENNET NERESİDİR?

Cennet Allah’ın, iman eden ve salih amel işleyen kulları için hazırladığı eşi ve benzeri görülmemiş güzellikler ülkesidir. Orada her güzellik vardır; hiç çirkinlik yoktur. Her iyilik vardır; hiç kötülük yoktur. Dilediğimiz her şey vardır. Canımızı sıkan, bizi üzen hiçbir şey yoktur. Orada hastalık yoktur, yaşlılık yoktur, musibet yoktur, ölüm yoktur.

Orada hep gençlik vardır. Siz anneannenizle bir genç kız olarak görüşecek ve oynayabileceksiniz. Cennetin taşı toprağı, her şeyi hayat sahibidir ve itaatkârdır. Sen bir taşa gel desen gelir ve senin emrini yapar.

Orada mü’minleri bekleyen muhteşem bir saltanat vardır.

CENNETİ BİR KAÇ AYETLE KUR’ÂN’DAN DİNLEYELİM :

“Sabretmelerine karşılık da onları Cennet ve ipekten giysiler ile mükâfatlandırır. Cennette koltuklar üzerine kurulmuş olarak bulunurlar. Orada ne güneş (yakıcı sıcak) görürler, ne de dondurucu soğuk. Üzerlerine cennetin gölgeleri sarkmış, cennetin meyveleri (kolayca alınacak şekilde) yakınlaştırılarak hazırlanmıştır. Etraflarında gümüşten kaplar, şeffaf sürahiler dolaştırılır.”1

OKU:   Cennet çocukları

“Cennette nereye baksan hep nimet ve büyük bir saltanat görürsün. Üstlerinde ince ve kalın ipekten yeşil elbiseler vardır. Gümüş bileziklerle süsleneceklerdir. Rableri onlara tertemiz bir içecek içirecektir. Onlara şöyle denecektir: “Şüphesiz bu sizin için bir mükâfattır. Çalışma ve gayretiniz makbul görülmüştür.”2

“İman edip salih ameller işleyenleri ise, içinden ırmaklar akan, içlerinde ebedî kalacakları cennetlere koyacağız. Onlara orada tertemiz eşler vardır. Onları, koyu gölgeler altında bulunduracağız.”3

ALLAH KORKUSUNA İKİ CENNET

Allah korkusu güzeldir. İnsanı günah işlemekten ve kötülük yapmaktan alıkoyar. Ve insanı Allah’ın rızasına ve sevgisine götürür. Allah’tan korkup kötülükten çekinen ve haksızlık yapmaktan kaçınan kimseleri Allah sever.

Bediüzzaman Hazretleri Allah’tan korkan kimseyi, annesinin tokadından korkup tekrar annesinin şefkatli sinesine sığınan çocuğa benzetmiştir. Çocuk annesinin tokadından korkuyor ve yaramazlık yapmaktan kaçınıyor. Yaramazlık yaptığında annesinden tokat yese bile, dönüp tekrar sevgili anneciğinin şefkatli kucağına sığınıyor; başka bir yere kaçmıyor!

İnsan da böyledir. Günah işlediğinde Allah’tan korkup tövbe etmek ve bağışlanmak için dönüp tekrar Allah’ın rahmetine sığınan kullarını Allah seviyor ve bağışlıyor. İnsan dünya kadar günah da işlese, Allah’ın rahmetinden başka sığınacağı kapı yoktur! Bu nedenle Allah korkusunu yaşayan kimse için çok büyük sevap müjdelenmiştir.

En büyük müjdeyi Kur’ân veriyor. Buyuruyor ki: “Rabbinin huzurundan korkan kimseler için İki Cennet vardır.”4

ALLAH HİÇ BİR ŞEYE BENZEMEZ

OKU:   Taşın yakıt ve azap olması

Allah hiçbir şeye benzemez. O’nun eşi, zıddı, benzeri, dengi ve ortağı yoktur. Allah doğmamıştır ve doğrulmamıştır. Allah’ın varlığının başlangıcı yoktur. O’nun için ölüm de yoktur. Allah’ı dünyada göremeyiz.Gözlerimiz Allah’ı görmeye elverişli değildir. O’nu ancak inşallah Cennette görebiliriz. Cennette Allah’ın sonsuz güzelliğini görmek, insana Cennetten aldığı haz ve huzurdan bin kat daha fazla mutluluk verecektir.Kur’ân, “O gün nice yüzler vardır ki, parlar; aydınlıktır. Rablerine bakarlar.”5 Ayetiyle bunu müjdelemiştir.

Serra’cığım, Rabbimden diliyorum ki sen inşallah Cennette annenle, babanla ve anneannenle birlikte Allah’ı göreceksin ve doyamayacaksın.

Dipnotlar:

1- İnsan Suresi: 12, 13, 14, 15
2- İnsan Suresi: 20, 21, 22
3- Nisa Suresi: 57
4 -Rahman Suresi: 46
5 -Kıyamet Suresi: 22, 23

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir