Her secde âyetinde secde ile ilgili bir kelime geçiyormu

M. F. Ç. Rumuzlu okuyucumuz: “23. Cüzün sonlarına doğru yer alan secde âyetinde secde ile ilgili herhangi bir kelime geçmiyor. Bunun hikmeti nedir? Biraz açar mısınız?”

Bahsettiğiniz âyet Sâd Sûresinin 24. Âyetidir. Bu âyette Hazret-i Dâvud Aleyhisselâma su-i kast niyetiyle gelen, gizlice duvardan tırmanarak mescide atlayan, fakat niyetleri anlaşılmasın diye korkularından birbirlerinden dâvâcı olduklarını söyleyen iki kişiden Hazret-i Dâvud’un (as) Allah’a sığındığı ve secde ettiği haber verilir.

Bilindiği gibi, Hazret-i Dâvud Aleyhisselâm mescitte ibâdet ediyordu. Muhafızlar ise yabancı ve tanınmayan kimselerin mescide girmesine izin vermiyorlardı. Hazret-i Dâvûd Aleyhisselâma su-i kast yapmak isteyen iki düşman da mescide duvardan tırmanarak, Hazret-i Dâvûd Aleyhisselâm’ın yanına girdi. İçeriye girince de bu yapmacık dâvâyı uydurdular. Hazret-i Dâvûd Aleyhisselâm bunun bir fitne olduğunu anladı ve Allah’a secdeye kapandı.1

Hazret-i Davut Aleyhisselâm, muhafız ordusundan gizlenip duvardan atlayan ve fakat içeride niyetlerini de gizleyip birbirlerinden dâvâcı olduklarını söyleyen bu iki kişinin şerrinden ve görünmez şerlerden Allah’a sığınmış ve secdeye kapanmıştı. Bu âyeti okuduğumuzda, görünür görünmez fitnecilerin ve fesatçıların şerlerinden Allah’a sığınmak için secde yapmak vacip bulunmaktadır.

Dipnot:

1 – Sâd Sûresi, 23/21-24.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Kur’ân’da yeryüzü bitkileri

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir