Empati kurmak ve kavramak

Arzu Yılmaz: “Kız kardeşim yaklaşık 6 aydır evden o kadar soyutladı ki kendini, nasıl davranmamız gerektiğini bilemiyoruz. Tesettüre girdi. Sürekli sohbetlere katıldığını biliyoruz. Ama ayrıntılı hiçbir şeyi konuşamıyoruz. Eve bir hafta gelmediği oluyor. Kimseyle konuşmuyor. Asi davranıyor. Anlam veremiyoruz. Çok zor anlar yaşıyoruz. Evde huzur denen bir şey kalmadı. Nasıl davranmamız, ne yapmamız lazım?”

Görünürde kız kardeşinizin kendini evden soyutlaması, eve gelmemesi, kimseyle konuşmaması, asi davranışlar sergilemesi ve anneniz dahil herkese hakaret etmesi doğru davranışlar olmaktan uzaktır. Fakat bir insanı sırf görünürdeki davranışlarından dolayı suçlar, kınar ve bu davranışın altında yatan nedenlere inmezsek, onunla -psikolojik ifadeyle- empati kurmazsak, onu kavramaya çalışmazsak, onu yanlış davranışlara başvurmaktan alıkoymamız kolay olmaz.

Kim bilir belki de kız kardeşiniz fikir ve inanç dünyasını zenginleştirmeye yönelik bir gayret içine girmiş olabilir. Bununla beraber, gittiği ve bulunduğu ortamları anlamak için sizin de onunla beraber o ortamlarda bulunmanızda fayda var. Eğer kız kardeşinizin sadece bir fikir ve yaşama biçimi tercihi yapmış olduğunu, başka bir kusuru bulunmadığını tesbit ederseniz, demokratik aile kültürümüz çerçevesinde onu hoş görmeniz problemi çözer. Huzurlu ve mutlu günler dileklerimle.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Din kardeşliği

image_pdfimage_print

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.