Kıbrıs’tan Ahmet Mesut Canlar: “Selâmün aleyküm. Şafiî mezhebine mensubum. Kaza namazlarım var. Fakat sünnetlerimi de kılmak istiyorum. Hazret-i Muhammed’in (asm) şefaatine de mazhar olmak istiyorum. Ne yapmalıyım? İkisini de aynı anda edâ edebilir miyim?”

Şafiî mezhebince önerilen, önce kaza namazlarınızı kılmanız. Kaza namazlarınızı kılmanız sünnete aykırı değildir. Yani o da sünnet ve o da inşallah Şefaat-i Peygambere (asm) ulaştırma kabiliyeti taşıyor. Kaza namazlarınızı bitirdikten sonra sünnet namazlarınızı ihmal etmeden kılmanız sûretiyle inşallah Peygamber Efendimizin (asm) şefaatine olan arzu ve isteğinizi de, hiç istikametinizi bozmadan ifade etmiş olursunuz.

Fakat Hanefi mezhebinin fetvalarından olan hem kazaları, hem sünnetleri kılma tarzındaki içtihada uymanızda da bir sakınca yoktur. Çünkü bu da sünnete uygun bir içtihattır.


KONU İLE İLGİLİ MAKALELER

Boşanmada nezaket usûlü
148
  Ayşegül Hanım: “Eşim kızdığı anda küfretmek yerine boşama ile tehdit ediyor. Bu sözü çok sık ağzına alıyor, bazen de boşama yapıyor ve boş ol deyip çıkıyor. Sonra pişman oluyor. Ne yapmamız lâzım? S...
Zirve makam: Kulluk makamı
181
Ahmet Feyzi Can: “Teşehhütte ‘abduhu’ ne demektir?” (daha&helliip;)
Orucumuz ve din kardeşliğimiz
77
Salih Bey: “Ramazan orucunun toplum fertleri arasında kaybolmakla yüz yüze gelen barışa ve kardeşliğe katkısı nedir?” (daha&helliip;)
Ulü´l-emre itaat
55
Abdullah Bey: “Cenâb-ı Hakk’ın itaat etmemizi istediği ulü’l-emr kimlerdir? Zamanımızda bu yetki kimlerdedir?” (daha&helliip;)
Mahremlerimiz ve nâmahremlerimizle ilişkilerimiz
352
Semra Hanım: “Mahremlik ve nâmahremlik ne demektir? Bir kişinin mahremleri ve nâmahremleri kimlerdir? Nâmahremlerimize karşı tutumumuz nasıl olmalı?” (daha&helliip;)
Ad kavminin bahçelerine verdiği isim
577
Köln’den Sevim TİRYAKİ: “Benim 3 aylık bir yeğenim var, adını İrem koyduk. Biz bu ismi internetteki İslâmî isim Ansiklopedisinde gördük ve orada açıklama olarak Cennet Bahçesi yazıyordu. Ne yazık ki g...
İhmal ettiğimiz bir sosyal ibadet: Emr-i bi´l-ma´ruf
62
İstanbul’dan okuyucumuz: “Emr-i bi’l-maruf nedir? Bu zamanda nasıl yapılmalı? İşten eve gelince sokağa çıkıp tanıdığıma tanımadığıma emr-i bi’l-maruf yapayım diyorum; ama akşamları çok zaman yorgun dü...
İbadetler “taabbüdî´´dirler
125
Bekir Bey: “Akşam namazının farzı neden önce kılınıyor?” (daha&helliip;)
Dargınlık yerine affa mahkûm etmek!
263
Lütfullah rumuzlu okuyucumuz: “Kinci ve yalancı bir komşum var; benimle uğraşıyor. Bana zarar vermek için elinden geleni ardına bırakmıyor. Böyle birisinin yüzünü görmemek ve kendisiyle konuşmamak cai...
Ebedî saadet üzerine
65
Hatice Hanım: “Ebedî saadet nedir? Ebedî saadetin gerekçesi hakkında bilgi verebilir misiniz?” (daha&helliip;)