Kasım Ali Güngör: “Misvakın fazileti ve kullanım şekli hakkında bilgi verir misiniz?”

Ağız ve diş sağlığına ayrı bir önem veren Peygamber Efendimiz (asm), bunun misvak kullanmak sûretiyle yapılması hususunda da ısrarlı teşvik ve tavsiyelerde bulunmuştur. Bir hadislerinde, “Ümmetime meşakkat vereceğinden endişe duymasaydım, misvak kullanmalarını farz kılardım.”1 buyurmuşlar, kendileri de hiçbir zaman misvakı terk etmemişlerdir.

Dr. Rodat ve Dr. Kneth Kiodell’in tespitlerine göre, misvakta mikropları imhâ eden sinnigrin ve penisilin maddesi bulunmakla berâber, bu gün diş macunlarında kullanılan “sodyum bikarbonat” ve florür de mevcuttur. Bu maddeler, diş üzerindeki tortu ve artıkları eriterek, dişin delinmesini ve çürümesini önlemektedirler.2

Misvak kullanmak sünnettir. Ancak misvak elde etme imkânı olmadığında, diş macun ve fırçası da sünnet niyetiyle kullanılabilir.

Misvak uçu açılıp suda biraz yumuşatılarak doğrudan dişler üzerine uygulamak suretiyle kullanılır. Yemek sonralarında ve abdest esnasında olmak üzere günde en az beş defa kullanmak sünnettir. Misvak kullanırken kopan lifleri yutmakta bir sakınca yoktur. Misvak kullanmak için lavaboyu tercih etmek daha iyidir.

Dipnotlar:

1- İbn-i Mâce, Tahâret, 7
2- A. Abdurrezzâk, Sivâk, s. 119, 181


KONU İLE İLGİLİ MAKALELER

Diş tedavisi, iğne, serum ve merhem orucu bozar mı?
662
Diş çektirmek, diş taktırmak, diş tedavisi yaptırmak orucu bozar mı?Diş tedavisi esnasında eğer boğaz yoluyla mideye kan veya tedavi maddesi gibi bir madde kaçarsa oruç bozulur. Kaçmazsa bozulmaz....
Oruçlu iken dişlerimizi fırçalarsak oruç bozulur mu?
1.772
Habibe Sarı: "Oruçlu iken dişlerimizi fırçalarsak oruç bozulur mu?"Diş fırçalamakla, su, macun veya başka bir madde yutmamak şartıyla, oruç bozulmaz.