Avrupa’dan bir okurumuz: “Benim yakın bir dostumun beyi esrarı alışkanlık haline getirmiş, şimdi de kurtulamıyor. Kendisi inançlı olduğu halde bu illeti devamlı alıyor. Ona yardımcı olmaya çalıştık fakat iradesi yerinde olmadığından verdiği sözleri yerine getiremiyor. Psikoloğa gitti, orada da yardımcı olamadılar. Bilmek istediğimiz: Esrarın dinimizde hükmü nedir? Sigara gibi mekruh mu, yoksa alkol gibi haram mı? Çünkü kendisi esrarın kesin haram olmadığına inandığı için, zihninde bunu bırakmak zorundayım gibi bir dürtüsü de mevcut değil. Belki bunu öğrenirse onu ikna edebiliriz, en azından bırakması gerektiğini kabullenir.”

Esrar, afyon, eroin, kokain, morfin gibi uyuşturucu maddeler “müskir” yani sarhoş ediciler sınıfına girdikleri için alkollü içki hükmündedirler, yani haramdırlar.

Unutmayacağımız en önemli husus: Esrar ve uyuşturucu kullananlar, bunu bırakır ve tövbe ederlerse, Allah affeder. Kullanıcı yakınlarımıza bırakmaları ve tövbe etmeleri halinde Allah’ın affedici olduğunun mutlaka telkin edilmesinde yarar var.

Tövbe ettikten sonra bu alışkanlıktan kurtulabilmesi için ona yardımcı olmak lâzım. Bu konuda ailesinin ve yakın çevresinin onu kınamayıp, güven vermesi, cesaretlendirmesi, bırakmak yolunda günlük küçük başarılarını büyük adımlar sayarak onure etmesi yerinde olur. Diğer yandan, orada güvenilir bir uzmana başvurmakla da inşallah bu illetten kurtulabilir. Allah kolaylık versin.


KONU İLE İLGİLİ MAKALELER

Üç talak nedir?
90
Van’dan Atta Beyaz: “Üç talak ne demektir? Nelerdir? Niçin üç talaktır?” (daha&helliip;)
Ezan duasını sesli yapmak
262
Adana’dan Şevket Bey: “Ezan okunduktan sonra camide imam, müezzin veya cemaatten biri tarafından ezan duasının açıktan okunmasında bir sakınca var mıdır?” (daha&helliip;)
Bir evliyayı vesile ederek dua edilirmi
103
Mustafa DARYAVUZ: “Dua ederken bir evliyayı vesile ederek dua etmek mi lâzımdır? " (daha&helliip;)
Vade farkı
57
İzmir’den Erhan Çetin: “Esnafım. Bazen müşterinin durumuna göre vadeli satışlar yapıyoruz. Vadeli satışlarda vade farkı da söz konusu oluyor. Vadeli satışlarda vade farkı caiz midir?” (daha&helliip;...
Münakaşayı Terk Fazileti
68
İstanbul’dan okuyucumuz: “Taraflardan birinin haklı dahi olsa gündeme getirmemesi gereken bir hususun muhatabı olan diğer taraf; buna iftira seviyesinde, asılsız bir ithamla karşılık vererek muhatabın...
Korku ve umut ortasında amel
132
Mustafa Bey: “Affa nail olan kimse daha sonra yine günah işlese, acaba amel defterine eski bağışlanan günahlar gene avdet eder mi?” (daha&helliip;)
Hazret-i İsa´nın (as) inişi üzerine
211
Antalya/Serik’ten Ali UYAN: “Hazret-i İsa’nın (as) âhirzamanda gelip gelmeyeceği hususunda kafa karıştırıcı tartışmalar yapılıyor. Şu sorular çok soruluyor: Hazret-i İsa’nın (as) geleceği haberleri sa...
İtalyan restorantı
53
Almanya’dan Elife UDUN: “Bir arkadaşım bir İtalyan restorantını devralmak istiyor. Fakat müşterilerin hemen hemen hepsi Alman ve yiyeceklerin yanında alkollü içecekler istiyorlar. Bir Müslüman olarak ...
Allah´ın takdiri ve tasarrufu…
399
Şanlıurfa’dan Muhammed Ünverdi: "İnsanın kaderi değişir mi?" (daha&helliip;)
Kur’ân’ı tecvid ile okumak
63
Bekir Sıtkı Bey: “Tecvid ne demektir? Bu kuralları kim belirlemiştir?” (daha&helliip;)