Antalya’dan okuyucumuz: “Büyü yaptırmanın haram olduğunu biliyorum. Bizim buralarda büyücülük maalesef çok yaygın. Kendisine büyü yapılan birisi bu büyüyü bozdurmak için büyücüye gidebilir mi? Bu caiz mi?”

Büyü yapmak ve yaptırmak, insana silah sıkmaktan daha ağır vebal taşıyan bir büyük günahtır. Kendisine büyü yapılan kişi, “Kul eûzü birabbi’l-felak, kul euzü birabbi’n-nâs, Âyete’l-kürsi… vb. gibi âyet ve sûreleri okuyarak her türlü şerir ruhlu varlıklara karşı Allah’a sığınır, böylece önce kendisi, kendi üzerindeki büyünün tesirini kırmaya çalışır. Sünnet olan budur.

Bununla beraber, kendisine nasıl ve kim tarafından büyü yapılmışsa, o büyücüyü bulup, gerekirse dişinin kirasını da vererek, üzerindeki büyünün kesinlikle bozulmasını isteyebilir. Bunda da bir sakınca görülmez. Çünkü burada bir zararın def’i, yani yapılmış bir büyünün tesirsiz kılınması söz konusudur. Art niyet yok, başkasına zarar verme kastı yok; aynı yolları takip ederek, uğradığı zarardan kurtulma kastı vardır. Bu mubahtır. Fakat bu esnada kendisine büyü yaptırdığı iddia edilen kişiye zarar vermemesi şarttır.


KONU İLE İLGİLİ MAKALELER

Ruhun mahiyeti
29
Halil Bey “Ruh nedir? Ruhun mahiyeti hakkında bilgi verebilir misiniz? Kur’ân, Cebrail için genelde ‘Ruh, Rûh’ul-Kudüs, Rûh’ul-Emin” isimlerini kullanıyor. Cebrail sanki melekten farklı bir varlıkmış ...
Dünya nasıl hayvana benziyor?
67
Tuba Hanım: “Hakikat Çekirdeklerinden ‘Küremiz hayvana benziyor; asar-ı hayat gösteriyor..” cümlesiyle başlayan 105. maddeyi açıklar mısınız?” (daha&helliip;)
Hazret-i Muhammed (asm) olmasaydı…
58
Kayseri’den okuyucumuz: “Sen olmasaydın, sen olmasaydın; Ben kâinâtı yaratmazdım” kudsî hadîsini açıklar mısınız? (daha&helliip;)
Namazın rükünlerinde doğruluk: Tâdil-i erkân
44
Amasya’dan okuyucumuz: “Namazda tadil-i erkân ne demektir? Namaz için önem derecesi nedir?” (daha&helliip;)
Gıybet ve hüsn-ü zan
36
Isparta’dan okuyucumuz: “Gıybet nedir? Hüsn-ü zan nedir? Bir kişiye hüsn-ü zan edilse gıybet olur mu?” (daha&helliip;)
Bir ruh ve beden temizliği: Gusül abdesti
233
Niyazi Kösededağ: “Gusül abdesti almanın hikmetlerini ve alınışını yazar mısınız?” (daha&helliip;)
Yalan ve sıdk ne demektir?
36
Kütahya/Şaphâne’den Mehmet Yüksel ve Bayram Pekel: “İşârâtü’l-İcâz’da 87 ve 93. sayfalarda geçen yalan ve sıdk ne demektir?” (daha&helliip;)
Risâle-i Nur nasıl bir tefsirdir?
212
  Ayşenur Aydoğdu: “Okulda Risâle-i Nur dersleri yapmaya çalışıyoruz. İlahiyat mezunu bir arkadaş var. Risâle-i Nurların tefsir değil, tasavvuf kitabı olduğunu; kalbi, ruhu v.s tatmin ettiğini, bu açı...
Barışa susayan topraklar
29
İstanbul/Tophane’den Muhammed Köse: “Bu Filistin dramı nedir? Hangi taraf haklıdır? Herkes konuşuyor. İsrâil’in zulüm ve katliâmları elbette kabul edilemez. Fakat İsrâil’in mukaddes beldeleri korumak ...
Namazı cem etmek
37
KKTC’den isim belirtmeyen okuyucumuz: “İşim gereği öğle namazını vaktinde kılamıyorum; ancak, ikindi vaktinde kılabiliyorum. Cem ederek mi kılayım?” (daha&helliip;)